AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

18 Eylül 2020
Mersin Valiliği himayesinde Ticaret İl Müdürlüğü koordinesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 27. Gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri COVİD-19 salgını nedeniyle sosyal etkinlikler olmadan kutlandı.
 
Cumhuriyet Alanında Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat DİNÇER tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Mersin TSO Başkanı Ayhan KIZILTAN, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan GÖKBEL, Mersin Ticaret İl Müdürü Hacı Akif YILDIZ ile Birlik yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, daha sonra Mersin Valisi Ali İhsan SU’yu ziyaret etti.
 
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat DİNÇER “800 yıl Anadoluya gelen esnaf sanatkar kesiminin, özellikle zanaatkar kesimin ayakta kalmak adına, Anadolu’da tutunmak adına, birlik beraberliği sağladığı, güzel kurallarla kaliteyi öne çıkardığı, tüketici haklarını, iş ahlakını öne çıkardığı, meslekle ahlakın bütünleşmesiyle beraber ortaya çok güzel kaliteli ustaların çıkarıldığı bir kurum ahilik. O kadar güzel kökleşmiş ki o dönemden Cumhuriyet tarihine kadar izlerini sürdürmüştür” dedi.
 
Ahilik "Bin Yıllık Köklü Geçmişe Sahip Bir Gelenek"
 
Mersin Valisi Ali İhsan SU “ Bu bin yıllık birimin sonuçlarını bugünde esnaf sanatkarlarımızın içerisinde yaşatıyoruz. Ahilik haftası kutlamalarının önemli bir sonucuda bu oluyor. Yani geçmişten gelen kültürümüzün yeni nesillere aktarılması, yaşatılması adına hakikaten çok önemli bir kutlama. Bizim kültürümüzde esnaf sanatkar çok önemli yer tutuyor. Doğruluk, dürüstlük, başkasını düşünme, alışverişlerde hesaba kitaba riayet etme, insanları kandırmama, ahde vefa gibi bir çok unsuru ahilik sistemi içirişinde görüyoruz. Bugünde aynı gelenek esnafımız tarafından devam ettiriliyor. Yine usta, çırak, kalfa ilişkisi içerisinde bu güzel adetler yeni nesillere aktarılıyor. Bu yıl Pandemi nedeniyle kutlamalar kısıtlamalı yapılacak. Bu vesileyle tekrar maske, mesafe ve hijyen şartlarına uyulması kurallarını hatırlatarak haftanızı kutluyorum” şeklinde konuştu.

Kutlamalar kapsamında, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat DİNÇER, Mersin TSO Başkanı Ayhan KIZILTAN, Mersin Ticaret İl Müdürü Hacı Akif YILDIZ ve Mersin ESOB Yöneticilerinden oluşan heyet, Mersin Büyükşehir
Belediye Başkanı Vahap SEÇER’i ziyaret etti.
 
"Esnafımızla her türlü iş birliğine açığız"
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap SEÇER “Hem siyasal hayatımda hem iş hayatımda en önemli gördüğüm, en değer verdiğim kesim esnaf kesimi. Sizler emekçisiniz. Esnafımız Anadolu kültüründe mahallenin, sokağın abisi demek, fakire fukaraya yardım eden ,onun karnının doyuran, hastaysa doktora götüren, üşüyorsa ısıtan esnaftır. Esnaf bizim kültürümüzde böyle görülen bir meslek teşkilatıdır. Sizleri çok seviyorum ve sizlerle ilişkilerimde kendimi çok iyi hissediyorum. Bu bağlamda kentle ilgili alacağımız kararlarda esnaf odasının, ticaret odasının görüş, öneri ve yardımlarını istiyoruz. Onların benim yanımda durması benim işlerimi rahatlatıyor, bizlerde her türü yardımı kendilerine samimiyetle yapıyoruz” dedi.

“İlin Ahisi, İlin Kalfası ve İlin Çırağı Ödülleri Verildi”

Yılın il Ahisi seçilen zirai aletler imalatçısı 74 yaşındaki Selahattin DÖŞLÜ’ye ve Yılın İl Çırağı seçilen sıcak/soğuk demir dökümcüsü Emine KALKAN’a Mersin Valisi Ali İhsan SU tarafından Ahilik kaftanı giydirilip, Ahilik heykelciği ve başarı belgesi verildi. Yılın İl Kalfası seçilen oto tamircisi Yusuf ÇİFTÇİ’ye ise Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap SEÇER tarafından şed kuşatılıp, ahilik kaftanı giydirildi ve ahi heykelciği ile başarı belgesi verildi.